Warszawianie zobaczа

Warszawianie zobaczą takie perełki jak powojenna syrenka w Muzeum Neonów, białostoczanie zrobią przedwojenną fryzurę u Wolfa Karpia, poznaniacy zobaczą najlepsze zdjęcia świata, a wrocławianie – rękopis „Pana Tadeusza”. Wszystko to za darmo lub za przysłowiową złotówkę podczas jedynej takiej nocy w roku – Nocy Muzeów. Start 17 maja!

Tatuaże, artyści z całej Europy, tysiące fanów sztuki ozdabiania ciała i muzyka – pozycja obowiązkowa w programie 3. edycji Cropp Tattoo Konwent we Wrocławiu. Na mapie dźwięków dominować będzie punk i jego liczne odmiany. Do tego dawka czystego rocka i rock’n’rolla. Artyści z Londynu, Chorwacji i Polski. Program sceny muzycznej największego święta tatuażu w kraju to dźwiękowa mieszkanka wybuchowa.

Zimowa opowieść zaczyna się jak łotrzykowski romans w historycznym kostiumie: wędrujemy przez Nowy Jork przełomu XIX i XX wieku, zaglądamy do obskurnych teatrzyków, oberży, bandyckiej dzielnicy Five Points, domów dla sierot, nędznych czynszówek, odwiedzamy podmiejskie bagna, gdzie mieszkają Przymorzanie, plemię zbieraczy małży.

Znamy już pierwszą gwiazdę, która wystąpi w ramach Thanks Jimi Festival. Święto wszystkich fanów gitarowego brzmienia odbędzie się tradycyjnie 1 maja we Wrocławiu. Na Wyspie Słodowej zagra brytyjska legenda hard rocka – zespół Uriah Heep.

Już w najbliższą sobotę (28 grudnia) odbędzie się ostatni pokaz z jesiennego cyklu spektakli Studia Matejka. Na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego zobaczymy Alexandrę Kazazou w solowym przedstawieniu „Charmolypi”. Bilety są jeszcze dostępne, ale warto się pospieszyć, bo na ostatnie pokazy wejściówki wyprzedały się w błyskawicznym tempie.

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry. 5 grudnia, podczas uroczystej gali otwarcia 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Pióra Fredry wręczono wydawnictwu MARGINESY za książkę „Gajos” Elżbiety Baniewicz, która otrzymała tytuł Książki Roku. O nagrodę walczyło 6 finalistów. Łącznie w konkursie udział wzięło 50 wydawnictw i 151 książek.

25 września 2013 roku w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika René Goscinny’ego, twórcy postaci Mikołajka i autora książek o jego przygodach.

Już 14 października na sklepowe półki trafi „Sleepoholic” – najnowszy album Łukasza L.U.C ROSTKOWSKIEGO. Sygnowany nazwiskiem artysty zbiór transowych kompozycji stworzony jest do wyciszenia, kontemplacji i zasypiania. Na płycie znajdziemy kawałki zupełne odbiegające od dotychczasowej twórczości, do której przyzwyczaił nas muzyk wydając pod pseudonimem L.U.C.

7 listopada wydawnictwo Znak Emotikon zaprezentuje w księgarniach swoją nową książkę pod tytułem „Banda Michałka”. Wielbiciele „Przygód Mikołajka” będą mieli literacką ucztę, pełną dobrego humoru. Dajemy wam jego próbkę i drukujemy fragment „Bandy…”

W dniach 3-14 października we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja AVANT ART FESTIVAL pod hasłem Rosja. Zobaczymy m.in. europejskie premiery największych teatrów rosyjskich, w tym Teatru Derevo, Teatru Praktika Iwana Wyrypajewa czy spektakl Teatru Akhe będący polsko-rosyjską koprodukcją. Swoje eksperymentalne performance’y z muzyką na żywo zaprezentują także wybitni artyści ze Szwajcarii – Yann Marussich oraz Sebastian Kurth, którego przedstawieniu towarzyszyć będzie muzyka Pan Sonic. Można już kupować bilety na wszystkie wydarzenia teatralne i performatywne festiwalu.