Why Not HOLIDAYS

Od 31 sierpnia do 2 września odbędzie się w Krośnie kolejna edycja Święta Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty.Smaki wieloetnicznego Pogranicza będzie można poznać dzięki wspólnej biesiadzie oraz degustacji aromatycznych trunków i tradycyjnych potraw. Podczas tegorocznej edycji miasto utonie w słonecznikach. A to za sprawą patrona festiwalu biura podróży Why Not HOLIDAYS.

Instytut im. Jerzego Grotowskiego organizuje przesłuchanie dla aktorów do roli męskiej w sztuce Heinera Müllera Mauzer w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Zgłoszenia przyjmowane są do tylko 25 sierpnia

Zostań dokumentalistą swojego życia i stań się częścią niezwykłego przedsięwzięcia. Chwyć za kamerę, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy i przejdź do historii polskiego kina!

W najbliższy czwartek, 19 lipca, rusza Scena Muzyczna 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku we wrocławskim Arsenale zagrają wielkie gwiazdy. Z projektem The Blixt zaprezentuje się wirtuoz gitary basowej – Bill Laswell, który do Wrocławia przyjeżdża na jedyny koncert w Europie. Jego występ poprzedzi koncert Mary Komasy. Na otwarcie Klubu Festiwalowego w Arsenale audiowizualny show szykuje Kickbeat, który zapoczątkuje jednocześnie DJ Night – codzienny cykl z muzyką taneczną. W Arsenale pojawią się też CocoRosie, Peaches, Senser, Hanne Hukkelberg, Ballady i Romanse z Igorem Boxxem, Cool Kids Of Death, The Saintbox, Daniel Bloom z gośćmi i laureaci konkursu Zrób głośniej!.

Już 10 i 11 lipca 2012 r. ponad setka odważnych dzieci z najodleglejszych zakątków świata przedstawi w siedzibie UNESCO wspólny, wielokulturowy spektakl przygotowany w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego BRAVE KIDS. Projekt ten jest przejawem edukacyjnej działalności Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z Wrocławia – corocznego organizatora BRAVE FESTIVAL – jednej z najodważniejszych i najbardziej cenionych inicjatyw w Europie.

Brave Festival zakończył się magicznym koncertem Tartit z Mali, podczas którego rozbrzmiały ciche, hipnotyzujące dźwięki nomadycznych instrumentów i wielogłosowy, rozwibrowany śpiew saharyjskich Tuaregów. Przed nimi popis swojego talentu, w pełnym radości spektaklu, przedstawiła setka dzieci z całego świata. Tegoroczna, pod wieloma względami wyjątkowa edycja festiwalu zatytułowanego „Wtajemniczenia kobiet”, przechodzi właśnie do historii.

Zakończyła się I tura nadsyłania materiałów do pierwszego polskiego crowdsourcingowego filmu dokumentalnego. To jednak nie koniec. Projekt Moje 89 Pokolenie trwa! Chwyć za kamerę, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy, nagraj filmik i wyraź siebie.

Niezwykle utalentowany muzyk i reprezentantka bogatej kultury Zimbabwe – Ambuya Nyati wystąpi podczas 8. edycji Brave Festival (2 – 7 lipca 2012 r.) – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet” i pokaże wrocławskiej publiczności najbardziej wartościowe projekty z udziałem kobiet z różnych zakątków świata. Artystka wystąpi we Wrocławiu dwukrotnie, prezentując utwory mbira w towarzystwie swojej córki Spiwe Juma.

Już wkrótce dzięki 8. BRAVE FESTIVAL (2-7 lipca) Wrocław stanie się miejscem spotkań kultur całego globu, w tym roku głównie z udziałem kobiet. Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się bowiem FORUM KOBIET (3-7 lipca) – cykl spotkań, którego bohaterkami będą reprezentantki różnych kultur i wielu pokoleń, jak również rodzime aktywistki i specjalistki z różnych dziedzin.

Doktor Skórzewski i afera szpiegowsko-ornitologiczna… Antykwariusz Robert Storm i dziwaczne zlecenie… Archeolog Tomasz Olszakowski i lapońscy szamani… Oraz historia alternatywna…