Okiem… Naczelnego

To, co wielu nazywa „naszym polskim piekiełkiem” powróciło w sierpniowe dni. Spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim pokazał niedojrzałość w wierze Polaków.

Mam wrażenie, że gdzieś głęboko w naszej świadomości siedzi pielęgnowany mit krzyżaków. Obłudnych rycerzy, którzy z chrystianizacji mieli uczynić pretekst do zbrojnych interwencji. Jak patrzymy na Zakon w 600 lat po bitwie pod Grunwaldem?

„Okrągła” rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera nastraja do refleksji.

Niemal setka słuchaczy przyszła w środę popołudniu na wykład Jacka Żakowskiego w ramach Akademii Dziennikarstwa Internetowego. Tematem gorącej dyskusji był poziom debaty w polskim Internecie.

Bez wątpienia jest to najważniejsze wydarzenie religijne w tym roku. 6 czerwca został włączony do grona błogosławionych ks. Jerzy Popiełuszko.

Rację mają ci, którzy mówią, że przez poprzedni tydzień Polska wstrzymała oddech. Jednak znając nasz naród, można żywić przekonanie, że na dłuższą mete niewiele to zmieni. Niestety – jesteśmy romantyczni i sentymentalni, ale również małostkowi i kłótliwi.

Trudno pisać o katastrofie. Tym bardziej, gdy chodzi o najważniejsze osoby w państwie. I nie chodzi w cale o to, że byli to czołowi politycy. W katastrofach zawsze chodzi o ludzi.

Niemal bez echa przeszedł opublikowany niedawno raport dotyczący aborcji. Wynika z niego, że w samym tylko 2008 roku uśmiercono w łonie matki w Europie 3 miliony ludzkich istnień.

W drugiej instancji Gość Niedzielny przegrał z Alicją Tysiąc.

Trzy słowa…radość, pokój i miłość.