Polska drużyna młodych diabetyków na Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej dla Dzieci z Cukrzycą Typu 1

W dniach 22-24 sierpnia polska drużyna piłkarska dzieci z cukrzycą typu 1 zmierzy się z rówieśnikami z innych krajów podczas Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Dzieci z Cukrzycą Typu 1, w Arnhem, w Holandii. Młodzi zawodnicy walczyć będą o piłkarskie trofeum Medtronic Junior Cup Diabtetes 2014.

image

W Międzynarodowym Turnieju biorą udział chłopcy i dziewczęta z całego świata w wieku od 10 do 14 lat. Polscy zawodnicy (chłopcy) zostali wybrani na podstawie rekrutacji online, która odbyła się w czerwcu (zgłoszenia przyjmowane były poprzez.. Polscy piłkarze rywalizować będą z drużynami z Austrii, Belgii, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Słowacji i Szwajcarii. Zawody odbędą się w Olympic Sports Centre Papendal w Arnhem,

w Holandii. Tegoroczną edycję Turnieju wspiera klub Vitesse, który udostępnia młodym piłkarzom sprzęt sportowy i szkoleniowy.

Medtronic Junior Cup Diabetes 2014to inicjatywa, której celem jest promocja sportu wśród dzieci oraz edukację w zakresie cukrzycy typu 1. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom terapeutycznym, takim jak monitorowanie poziomu glikemii młodzi diabetycy mają możliwość uprawiania sportu w sposób bezpieczny, a przede wszystkim dający ogromną satysfakcję. Mistrzostwa są doskonałą okazją dla uczestników, ich rodziców i opiekunów do wymiany doświadczeń związanych z radzeniem sobie z chorobą. Młodzi zawodnicy podczas gry w piłkę nożną nawiązują także nowe przyjaźnie z dziećmi z innych krajów, a przede wszystkim dobrze się bawią.

***

image

Medtronic Junior Cup organizowany jest od 2007 przez firmę Medtronic  we współpracy z międzynarodowymi partnerami. Medtronic Diabetes  jest również światowym liderem w produkcji zaawansowanych urządzeń i wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii w leczeniu cukrzycy. Tegoroczną edycję w sposób szczególny wspiera World Cup Diabetes, stworzony przez Bas van de Goora, holenderskiego siatkarza, Mistrza Olimpijskiego 1996, u którego zdiagnozowano cukrzycę typu 1 i który aktywnie wspiera ideę uprawiania sportu przez osoby dotknięte tą chorobą.

SŁOWNIK POJĘĆ:

Cukrzyca typu 1 jest najbardziej rozpowszechnioną przewlekłą chorobą u dzieci. Brak terapii zapobiegawczych powoduje, że odsetek chorych dzieci rośnie w zastraszającym tempie. Dane wskazują, że na cukrzycę typu 1 choruje 5% dzieci w wieku przedszkolnym i 3% dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Okazuje się, że uprawianie sportu pomaga kontrolować swój stan zdrowia oraz sprawia, że osoby borykające się z cukrzycą typu 1 lepiej znoszą chorobę.

Wyrównanie metaboliczne –zależy od realizacji celów leczenia i jest określane na podstawie samokontroli glikemii oraz hemoglobiny glikowanej (HbA1C). Od wyrównania metabolicznego i jakości leczenia będzie zależało, czy w przyszłości wystąpią u pacjenta przewlekłe powikłania cukrzycy – uszkodzenie nerek, oczu, układu sercowo naczyniowego.

Hiperglikemia zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jeżeli glikemia na czczo przekracza 125 mg/dl rozpoznaje się cukrzycę. Przewlekła hiperglikemia jest szkodliwa dla organizmu i prowadzi do pogorszenia zdrowia i poważnych konsekwencji w przyszłości. Może być spowodowana przez, np. błędy dietetyczne, stres, niewłaściwe dawkowanie insuliny, brak aktywności fizycznej.

Hipoglikemia zbyt niski poziom cukru we krwi. Brak reakcji na hipoglikemię jest potencjalnym stanem zagrożenia życia. Sytuacja ta wymaga szybkiego spożycia węglowodanów szybko przyswajalnych, np. soku. Wg zaleceń PTD (Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego) hipoglikemię rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70mg/dl (3,0mmol/l)

image

System ciągłego monitorowania glikemii(CGM – continuous glucose monitoring) to najnowocześniejsze technologicznie rozwiązanie umożliwiające kompleksowe leczenie cukrzycy. System CGM to integralna część pompy insulinowej pozwalający na skuteczne zmniejszenie liczby incydentów hipoglikemii u osób chorych na cukrzycę typu 1. Dzięki ciągłemu monitorowaniu glikemii na monitorze pompy co 5 minut wyświetlane są zmiany stężenia glukozy, co zwiększa w znacznym stopniu poczucie bezpieczeństwa pacjentów i komfort ich życia. Dodatkowo występuje możliwość zaprogramowania alarmów, które będą ostrzegały o zmianach glikemii, np. zbliżającym się niedocukrzeniu (hipoglikemii). Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) rekomenduje stosowanie systemu CGM w różnych grupach pacjentów i obejmuje zarówno dzieci, dorosłych, jak i pacjentki z cukrzycą typu 1 planujące ciąże i będące w ciąży

A. Wierzchowecka, D. Zozulińska – Ziółkiewicz, Hipoglikemia w cukrzycy typu 1 [w:] Via Medica, 2011.

L. Czupryniak, M.Myśliwiec, P. Jarosz-Chrabot, K.Cypryk, T.Kulpa, A.Szadkowska, B.Wierusz-Wysocka, Stanowisko grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w sprawie stosowania Systemu Ciągłego Monitorowania Stężenia Glukozy (CGM) u osób z cukrzycą, Diabetologia Kliniczna 2014, tom 3, nr 2, s.85.