Polacy wiedzą, że ruch to zdrowie

image

W niedzielę (13 października) wielkim sukcesem zakończyła się pierwsza edycja Tygodnia Ruchu w Polsce. Do wspólnej sportowej zabawy zaangażowali się mieszkańcy blisko 60 miast w całym kraju, biorąc udział w ponad 160 różnych aktywnościach fizycznych! Wyjątkowe wydarzenie organizowane było w ramach ogólnoeuropejskiej akcji MOVE Week, mającej na celu zachęcenie osób w każdym wieku do ruszania się i zdrowego trybu życia.

 

Polska to jeden z 32 krajów biorących udział w sportowym wyzwaniu rzuconym przez ISCA. Pod patronatem Komisji Europejskiej odbyła się druga edycja programu MOVE Week – Tydzień Ruchu. Nasz kraj przystąpił do niego po raz pierwszy, ale od razu stał się państwem priorytetowym. Nie tylko ze względu na swój debiut w przedsięwzięciu, ale i ogromne zaangażowanie w propagowanie aktywności wśród wszystkich grup społecznych, zarówno dzieci, młodzieży jak i całych rodzin, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Podczas siedmiu dni sportowych zmagań w naszym kraju zorganizowanych zostało aż 69 lokalnych imprez sportowo-rekreacyjnych, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jak przystało na Polskę, nie mogło zabraknąć turniejów gier zespołowych, zajęć tanecznych, rajdów rowerowych i zawodów biegowych. Poza ulubionymi dyscyplinami sportowymi Polaków znalazły się również konkurencje mniej znane, takie jak rozgrywki unihokeja, ringo, rugby czy zajęcia instruktażowe wschodnich sztuk walk. W imprezach wzięło udział ponad 30 tysięcy uczestników, ścigając się, grając i wyginając ciało w ramach wspólnych zajęć fitness. Co ważne, większość proponowanych w czasie Tygodnia Ruchu wydarzeń była całkowicie bezpłatna i każdy, niezależnie od swoich umiejętności sportowych, mógł wziąć w nich udział.

 

– MOVE Week, jako jedna z niewielu tego typu inicjatyw, zwróciła uwagę na to, że aktywność fizyczna nie jest tylko domeną młodych ludzi, a społeczeństwo składa się z mozaiki różnych ludzi – starszych, niepełnosprawnych czy wykluczonych społecznie – mówi Agnieszka Garbacik, koordynator MOVE Week w Polsce. – Cykl wydarzeń miał zachęcić ich wszystkich do codziennego ruchu. I wcale nie chodzi tu o katorżniczy trening na siłowni, ale ulubione aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Może być to codzienny spacer z psem, weekendowe przejażdżki rowerowe, a nawet zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu. Ważne, żeby nie spędzać każdego wieczoru na kanapie, przed telewizorem – dodaje

Poza kilkudziesięcioma imprezami lokalnymi, rozsianymi po całej Polsce, w ramach Tygodnia Ruchu odbyły się również trzy wydarzenia flagowe. Jeden z nich, ogólnopolski Test Coopera, zintegrował amatorów biegania w blisko 60 miejscowościach. Test polegał na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w znanym terenie. W specjalnych tabelach określających wydolność zawarte zostały wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Uczestnicy sprawdzianu otrzymali również pamiątkowe dyplomy z uzyskanym wynikiem!

Tydzień Ruchu zaangażował również środowiska akademickie. Wydarzenie flagowe pod nazwą „Aktywny Uniwersytet Warszawski” na dwa dni zamienił kampus największej polskiej uczelni w sportową arenę, gdzie mieszkańcy stolicy mogli zmierzyć się w różnych dyscyplinach sportowych ze znanymi politykami, naukowcami, a nawet samymi sportowcami! Nie zabrakło konkursów i zabaw dla dzieci.

Jednym z przodujących miast był też Wrocław, gdzie w dniach od 4 do 13 października odbył się cały cykl imprez sportowo-rekreacyjnych pod nazwą Tydzień Ruchu we Wrocławiu. Mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w warsztatach tańca, jogi i zumby, zagrać turnieje piłko nożnej, plażowej i siatkówki, zmierzyć się w meczach badmintona, unihokeja, a także wziąć udział w porannych rozgrzewkach i animacjach dla dzieci i seniorów. Podczas wydarzenia nie zabrakło również oryginalnych konkurencji, takich jak „Wyścig zdrowia” czy „Bieg po zaliczenie” oraz możliwości wypróbowania swoich sił we wspinaczce ściankowej, strzelania z łuku, twistera, turnballa, minigolfa i akrobacji na trampolinie.

 

Zapowiedzią wszystkich wydarzeń był roztańczony flash mob, który odbył się 29 września w trzydziestu czterech europejskich miastach równocześnie. Polskim miastem, któremu został nadany zaszczytny tytuł gospodarza wydarzenia w Polsce został właśnie Wrocław. Happening miał miejsce dokładnie o godzinie 15:00 na styku wrocławskiego Rynku i placu Solnego. Program Tygodnia Ruchu w Polsce promował również spot, którego uczestnicy wyginając swoje ciała tworzyli litery składające się na napisy: TYDZIEŃ RUCHU i MOVE WEEK.

Kolejna edycja MOVE Week już za rok. Organizatorzy Tygodnia Ruchu w Polsce mają nadzieję, że uczestnicy wydarzeń sportowych połknęli bakcyla i pomimo zakończenia programu nadal będą się ruszać, a codzienne treningi sportowe wejdą im w krew. Warto się ruszać nie tylko od święta. Jak podkreślają naukowcy, aktywność fizyczna redukuje poziom stresu i sprawia, że samopoczucie psychiczne jest znacznie lepsze. Bo, jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch!