Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą korzystać z pakietu Google Apps dla Szkół i Uczelni

Google i Uniwersytet Warszawski poinformowałyj, że studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynają korzystanie z Google Apps dla Szkół i Uczelni – zestawu narzędzi Google do pracy „w chmurze”, czyli w 100% w Internecie.

Umowa o współpracy została podpisana 5 grudnia 2011, po okresie pilotażowym przeprowadzonym przez Samorząd Studentów UW. Od dzisiaj każdy student będzie mógł skorzystać z nowej skrzynki pocztowej, współdzielonego kalendarza, udostępniania i edycji plików, i wielu innych narzędzi służących do pracy grupowej. Uniwersytet Warszawski jako pierwszy w Polsce zintegrował pakiet Google Apps dla Szkół i Uczelni ze swoimi rozwiązaniami informatycznymi.

Jestem przekonana, że dzięki nowym narzędziom studenci zyskują ciekawe możliwości współpracy i dzielenia się wiedzą”– powiedziała JM Rektor UW, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Ponad 50 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego ma od dziś do dyspozycji nowe narzędzia: pocztę elektroniczną Gmail, Kalendarz, Witryny, Komunikator Google Talk, serwis do publikacji treści Blogger, Dokumenty pozwalające przechowywać pliki online i dzielić się nimi z innymi. Dostęp do usług jest możliwy z komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych. Wszystkie adresy e-mail studentów będą znajdowały się w domenie Uniwersytetu Warszawskiego „@student.uw.edu.pl” równolegle z dotychczasowym systemem poczty studenckiej. Kolejnym krokiem będzie umożliwienie integracji kont studentów z usługami Google+ i YouTube. W przyszłości z narzędzi Google Apps dla Szkół i Uczelni będzie mogła korzystać kadra naukowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Korzystanie z danych w chmurze to technologia, która jest wykorzystywana przez wiele uniwersytetów na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych 66 ze 100 najlepszych uczelni wyższych korzysta z Google Apps dla Szkół i Uczelni” –mówi William Florance, Head of Enterprise Apps for Education EMEA.”Wdrażając tę nową technologię, Uniwersytet Warszawski dołącza do wielu europejskich uniwersytetów, które dają studentom narzędzia i kompetencje potrzebne w środowisku pracy przyszłości.”

Google Apps pozwala studentom używać nowoczesnej technologii, do której są przyzwyczajeni w życiu prywatnym. Co ważne, studenci mogą zatrzymać swoje uniwersyteckie konta na zawsze, co ułatwi im pozostanie w kontakcie z innymi studentami i profesorami także po zakończeniu studiów.