Ostatni zaglowiec

Postrzegana jest i jako wybitna władczyni i jako wyjątkowo urodziwa intrygantka, usidlająca mężczyzn na ich i swoją zgubę.

Ostatni żaglowiec

Nie czytał książek. Brał je na noc pod poduszkę. Rano cytował obfite fragmenty.

Mój dziadek, Stiepan Zajcew, był pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w okresie sowieckiego reżimu. Podobnie jak tysiące innych, w 1937 roku, na mocy osławionego artykułu 58 radzieckiego kodeksu karnego, sąd uznał go za „wroga ludu”.

Boeing B-17 nie bez powodu dorobił się przydomku „Latająca forteca”. Ciężki bombowiec Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych budził przerażenie wśród wrogów i respekt wśród sojuszników.

Chociaż trudno wyobrazić sobie garderobę bez koszulek, to, co dziś znamy pod nazwą t-shirtu ma zaledwie stuletnią historię.

Historia szkła jest niemal tak długa jak historia całej ludzkości.

66 lat temu wybuchło powstanie warszawskie. W jego wyniku stolica została właściwie zrównana z ziemią. Opowiada o tym film: „Miasto Ruin” – komputerowa rekonstrukcja zburzonej Warszawy.

Zwróć uwagę czytelniku na godło Anglii  – popatrz na jego dół i zobacz napis po francusku Dieu et mon droit. Jak to się stało?

Dzisiaj aparat fotograficzny jest dobrem powszechnym, a zdjęcia – nieważne, czy wykonane specjalistycznym sprzętem, czy telefonem komórkowym – może robić każdy. Z pewnością nie wiedział o tym Joseph Nicephore Niepce, który w 1826 roku wykonał pierwszą udaną, trwałą fotografię. Podobnych momentów ważnych dla upowszechnienia się fotografii było więcej. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po historii fotografii od pracowni francuskiego wynalazcy do domowego fotolabu.