Livigno czyli „Mały Tybet”

Miejscowość zyskała swój przydomek z racji występowania tam zimnego i suchego klimatu. Livigno to jeden z bardziej znaczących ośrodków narciarskich w Alpach i ciągnie się przez  14 kilometrów doliny między jej szwajcarskim odpowiednikiem Engadin i włoskim – Valtellina.

Opisywany ośrodek oferuje 115 km tras i 33 wyciągi, plus 40 km tras biegowych po doskonale ukształtowanym terenie, jakby stworzonym do tego sportu. Już same dane jasno pokazują dlaczego Livigno jest tak popularne wśród narciarzy i zwolenników sportów zimowych, w tym – Polaków.

Czego się spodziewać?
Jadąc do Livigno na narty, narciarze otrzymują do dyspozycji dwa rodzaje skipassów – jeden do korzystania z wyciągów tylko w tym konkretnym ośrodku (Livigno), zaś drugi (Alta Valtellina), pozwala dodatkowo korzystać z wyciągów i stoków Bormio, S.Caterina oraz ośrodkach Validentro i S. Colombano. Oferta wolna od skipassów obowiązuje w grudniu, tuż przed Bożym Narodzeniem a  potem na samo zakończenie sezonu, w kwietniu. Z uwagi na charakterystyczne położenie geograficzne, w Livigno zawsze jest bardzo dużo śniegu zimą a sezon trwa w najlepsze począwszy od końca listopada do początku maja, gwarantując bardzo dobre warunki narciarskie.  W miejscowości jest 12 trudnych, czarnych tras dla doświadczonych narciarzy, a najbardziej wymagająca z nich to Scoiattolo. Zaczyna się na wysokości 2700 m – to dopiero wyzwanie! Średniozaawansowani docenią z pewnością 37 czerwonych tras, a początkujący – 29 łatwych. Trasy znajdziecie po obu stronach doliny, jednak najwięcej ich zostało wytyczonych po stronie szczytów Vetta Blesaccia i Carosello.

Livigno z lotu ptaka
Pomijając doskonałe warunki narciarskie, sama miejscowość, jej zabudowa i architektura z drewnianymi domami (Baita) jest również wielce urokliwa. Livigno jest położone na wysokości 1816 m i to już jest wysoko, choć jedna z jej części, Trepalle,  leży aż na 1900 – 2250 m, stanowiąc najwyżej położoną miejscowość w Europie, zamieszkałą na stałe. Korzystając ze swojego przygranicznego położenia, Livigno jest strefą bezcłową, co może stanowić dodatkową atrakcję dla turystów, zmęczonych aktywnym uprawianiem sportu.
Wyjazdy do Livigno można rezerwować w tym serwisie.