Wyjątkowe miejsca w Amazonii

Peru jest państwem w zachodniej części Ameryki Południowej, leżące nad Oceanem Spokojnym. Państwo te swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie słowu „biru – rzeka”. Choć istnieje jak zawsze i druga ewentualność etymologii tego słowa, głosząca iż pochodzi ona od imienia indiańskiego wodza – Beru.

Wódź ten według legendy został zapytany przez hiszpańskich odkrywców o nazwę miejsca, w którym się znaleźli, jednak wódź ze względu na nieznajomości ich języka podał właśnie własne imię. Cechą charakterystyczną tego regionu jest średnia temperatura przez rok w granicach 25-32 stopni Celsjusza.

Amazonia – klimat i pogoda

Powodem tego jest klimat równikowy: wilgotny w Amazonii i suchy w Andach. W Peru wyróżnić można trzy zupełnie różne obszary: wybrzeże (Costa), góry (Sierra) oraz dżungla (Selva). Każdy z tych regionów geograficznych słynie z innego klimatu oraz zakresu temperatur jednak najciekawsza w tym jest różnorodność jaką daje mieszkańcom oraz światu. Obszar wybrzeża słynie z uprawy bawełny, trzciny cukrowej oraz ryżu.

Obszar gór ma wyjątkowe znacznie w przemyśle wydobywczym oraz hutniczym. Wydobywa się tutaj rudy miedzi, cynku, rtęci, żelaza i wanadu. To właśnie ta gałąź przemysłu jest podstawą gospodarki Peru a co więcej zajmuje drugie miejsce na świecie w eksporcie tych rud. Obszar gór podobnie jak i dżungli dostarcza także kawę, ryż, kakao, herbatę czy kakao.

To wszystko wraz z połączeniem z niebywałą bioróżnorodnością form przyrodniczych, iż Peru jest wyjątkowym zakątkiem w Amazonii. Jednak nie tylko gospodarka, przemysł oraz flora i fauna tego regionu jest taka niepowtarzalna. To właśnie w Peru znajduje się słynne miasto Inków zwane „keczua – stary szczyt” lub po prostu Machu Picchu. Ta wyjątkowa forma architektury i historii znajduje się na wysokości ponad 2090 merów n.p.m.

Miasto zbudowano w drugiej połowie XV wieku. Stanowiło wówczas wyjątkową jednostkę ceremonialną, gospodarczą i obronną. Obiekt ten w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata co powoduje, że jest chętnie odwiedzane przez podróżników z różnych zakątków na ziemi, podobnie jak kanion Colca