Wyjątkowy smak whisky

Na pewno nie jedna osoba z Was próbowała kiedyś whisky. Jednym smak tego trunku podchodzi od razu, a innych odrzuca. W tej kwestii ważne jest to, że bardzo często nie da się podejść do picia whisky za pierwszym razem. Niektórzy twierdzą, że nauka picia whisky, to lata spędzone na degustacji.

Nawet dla tych, którym smak whisky odpowiada od pierwszego łyku, po dosyć długim czasie dochodzą dopiero do tego jakie tak naprawdę walory smakowe i zapachowe mają poszczególne gatunki czy wersje danego whisky.

Najważniejsze jest to, aby nie zniechęcać się po pierwszych próbach. Możecie w to nie wierzyć, ale naprawdę każda whisky niesie za sobą swoją indywidualną barwę, smak i zapach. Niekiedy często ta sama whisky (oznaczona tą samą etykietą na butelce), ale zlewana w innym czasie z beczek daje inny smak. Nasze kubki smakowe tego nie wyczują dopóki, dopóty się nie przyzwyczają do degustowania tego trunku. Dlatego też, potrzebujemy na to czas i oczywiście wiele degustacji zanim zaczniemy odkrywać nowe nuty smakowe i zapachowe. Wiele informacje można znaleźć na Forum Smak Whisky

Najbardziej wartościowe są whisky typu Single Malt. Są to trunki wyprodukowane w jednej destylarni oczywiście tylko i wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Z trunków Single Maltrozróżniamy podrodzaje np. Single Cask, Cask Strength, Non-Chill Filtered. Najwięcej whisky, tych tzw. Maltów, produkuje się w Szkocji. Innym typem tego trunku są whisky typu blended, czyli mieszane. Zazwyczaj są one mieszanką whisky zbożowych oraz właśnie maltów, ale im więcej jest whisky słodowych w mieszance, tym trunek jest droższy.