Zostań „Mistrzem perswazji”!

Jak przekonać innych do swoich racji, opanować tremę przed wystąpieniem publicznym, przykuć uwagę słuchaczy i osiągnąć zamierzone cele? To codzienne problemy wielu z nas. Ten, kto radzi sobie z nimi najlepiej, może zostać Mistrzem perswazji. Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Oratorskim zachęcają jego organizatorzy: Zespół Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie oraz Narodowe Centrum Kultury.

„Konkurs jest doskonałą okazją, by nie tylko sprawdzić, ale i udoskonalić swoje umiejętności oratorskie – mówi Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – A są to umiejętności niezwykle cenne we wszystkich niemal profesjach, w każdym czasie i okolicznościach”.

Organizatorom zależy, by uczestnicy konkursu dowiedli, że potrafią przekonywać do swych racji skutecznie, ale w sposób uczciwy, z poszanowaniem godności i opinii słuchaczy, bez odwoływania się do sztuczek erystycznych czy ośmieszania. „Chcemy zachęcić ludzi do publicznego mówienia, do przekonywania w sposób etyczny. Do mówienia pięknie i mądrze – podkreśla prof. Ewa Kołodziejek, przewodnicząca Zespołu Kultury Żywego Słowa – Mówienia pięknie, czyli z pomysłem, z retoryczną ozdobnością. Mądrze, a więc posługując się argumentami, a nie chwytami erystycznymi”.

Konkurs przeznaczony jest dla osób od 18. roku życia. By wziąć udział w eliminacjach, należy zalogować się na stronie, a następnie nagrać plik wideo ze swoim przemówieniem, dla którego inspiracją będzie cytat Stanisława Wyspiańskiego „Pan jest taki, a ja taki”. Przemówienie musi mieć charakter perswazyjny i należeć do rodzaju deliberatywnego, a więc zachęcać do czegoś lub zniechęcać, namawiać albo odradzać. Liczy się pomysłowość uczestników w wynalezieniu tematu. Płyty DVD z nagraniem przesłać trzeba do 30 maja. 10 najlepszych mówców organizatorzy zaproszą na finał, który odbędzie się 10 października 2013 roku w Szczecinie podczas Forum Kultury Słowa, na którym od kilkunastu lat spotykają się najwybitniejsi polscy językoznawcy. Zwycięzca otrzyma 3000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 2000, a trzeciego 1000 złotych. Fundatorem nagród jest Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. Szczegółowy regulamin konkursu znaleźć można na stronie