Ciuchy Hip Hop

Wiele się mówi na temat subkultury hiphopowej i ubrań, jakie noszą jej reprezentanci. Najczęściej jednak wiąże się to z niewielką świadomością na temat tej grupy społecznej.

Uważa się, że hiphopowiec to nic innego, jak spodnie z krokiem w kolanach, bluzy z kapturem w rozmiarze XXL i szerokie adidasy. A przecież nie do końca tak jest. Odzież hiphopowa to szeroka gama fasonów i stylów – co potwierdzają bardzo popularne sklepy z tego typu asortymentem.

Przede wszystkim, ubrania hiphopowe należy podzielić na dwie główne grupy – na ubrania dla mężczyzn (chłopców) i kobiet (dziewczyn). To nieprawda, że tylko ci pierwsi noszą ubrania związane z subkulturą, jaką reprezentują. Dziewczyny, zwłaszcza nastolatki, również chcą podkreślić tę przynależność, mimo że tych ubrań jest mniej. A jednocześnie należy zauważyć, że ze względu na przypisanie do płci, odzież ta znacznie się między sobą różni.

Odzież hiphopowa męska

Obecnie na rynku jest wiele firm specjalizujących się stricte w produkowaniu odzieży hiphopowej. W Polsce popularne są zarówno te rodzime, jak i zagraniczne, na przykład Cropp Town, Mass, Clinic, B3, Fubu, Prosto, Hemp Szop, JP i wiele innych. Elementy ubioru różnią się one zarówno asortymentem, jak i cenami. Można je obejrzeć w sklepach internetowych, których jest dość sporo i reklamują się głównie jako hip hop shop

Nie da się jednoznacznie określić czy wybrać jednego elementu odzieży hiphopowej, która byłaby uznana za sztandarową – najważniejszą. Tutaj diabeł tkwi w szczegółach i dobraniu odpowiedniego stroju całościowo. Oczywiście mężczyźni nigdy się nie przyznają do przykładania do tego wagi.

Spodnie, bluzy, t-shirty

image

Ubrania, jakie cechują odzież hiphopową to przede wszystkim szerokie spodnie – aby czuć się komfortowo noszą je wszyscy przedstawiciele subkultury hiphopowej, zarówno breakdance’owcy, graficiarze, jak i raperzy. Najpopularniejsze są jeansy, popularne są jednak również inne materiały, również dres.

Muszą być szerokie, gdyż sprawiają, że podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, ruchy nie są skrępowane, a osoba uprawiająca je, czuje się swobodnie, bluzy z kapturem (z kangurem i ściągaczami – dla większej wygody) – by czuć się luźno i oryginalnie (na bluzach tych najczęściej znajdziemy duże nadruki, nierzadko z logo firmy lub z innym – znaczącym napisem), duże rozmiary T-shirtów, a także czapki i czapki z daszkiem, obecnie najpopularniejsze są czapki typu trucker (to takie, które mają siateczkę z tyłu głowy).

Czapki z daszkiem

image

Każdy hiphopowiec powinien mieć kilka takich czapek, a co najważniejsze – muszą one być firmowe, dużą popularnością cieszą się czapki New Era. Najlepiej, jeśli logo jest widoczne. Podróbki nie są akceptowane. Nie można też zapomnieć o obuwiu – latem, wiosną i jesienią są to buty sportowe, zimą czasem również, choć dość popularne są też specjalnie ocieplane sportowe skate’owe.

Moda w Stanach Zjednoczonych

Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie hiphopowców i ich odzieży ze względu na kraj. W Stanach Zjednoczonych, skąd de facto hip hop pochodzi, reprezentanci tej subkultury noszą się inaczej. Są dużo bardziej przerysowani. W Polsce panuje złoty środek – szerokie ubrania owszem, złote łańcuchy już nie bardzo.

Jako ciekawostkę dotyczącą spodni hiphopowych, w których krok często sięga kolan, warto dodać, że szerokie spodnie to solidarność z afroamerykańskimi niewolnikami, którzy nie nosili pasków, a ich spodnie były ogromne – dlatego właśnie często krok kończył się w kolanach. Wiąże się to z historią powstania hip hopu w nowojorskiej dzielnicy Bronx – pierwsi przedstawiciele tej muzyki pamiętali czasy niewolnictwa i braku równouprawnienia czarnoskórych.

Odzież hiphopowa damska

Kobiety lubujące się w stylu hiphopowym również chcą pokazywać swoją przynależność. Niestety, na polskim rynku panuje przekonanie, że tego typu odzieży dla nich wciąż jest za mało. Coś w tym jest.

Jakie ciuchy noszą kobiety

image

Oczywiście kobiety nie mogą nosić spodni z bardzo szerokim krokiem, gdyż w takiej sytuacji ich figura wyglądałaby wielce niekorzystnie. Ubierają więc obcisłe spodnie, które mają jedynie obniżony stan.

Dodatkiem są bluzy, które są jednak dopasowane, a nie za duże, jak w przypadku odzieży męskiej. Dzięki temu podkreśla się ich atuty. Koszulki to również nie T-shirty, a bluzki, najczęściej z dekoltem. Istotne są również paski – najczęściej skórzane, które widać pod krótką bluzką. Dziewczyny raczej nie noszą czapek z daszkiem, ale za to zimą bardzo popularne są sportowe nauszniki.

Niestety, z braku asortymentu damskiej odzieży hiphopowej, dziewczyny decydują się czasem na korzystanie z męskiej, co sprawia, że niestety nie wyglądają korzystnie. Coraz częściej jednak i słaba płeć trenuje breakdance, a w tym przypadku, duże i luźne ubrania bardzo dobrze się sprawują. Nie blokują ruchów, a także amortyzują ewentualne upadki.

Jakość odzieży hiphopowej

Odzież hiphopowa cechuje się bardzo dobrą jakością. Bluzy muszą być wykonane z bawełny, a spodnie z prawdziwego jeansu. Prawdziwy hiphopowiec nie dopuszcza podróbek. Cena idzie w parze z jakością, co niestety często sprawia, że za dobrą bluzę czy buty, trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Warto czasem wybrać się do skateshopu i sprawdzić to, co ma w swojej ofercie, dlatego że można tam znaleźć ubrania dla każdego, kto lubi czasem ubrać się odrobinę alternatywnie. A jakość jest gwarantowana.