Mieszczuch

Mieszczuch – czy to brzmi dumnie? Coraz częściej miasta są zdradzane na rzecz wsi, jednak wciąż słowo: „wieśniak” traktowane jest jako obraźliwe. 

Powodem wysokiej wypadkowości na naszych drogach jest według wielu kierowców zła jakość polskich nawierzchni. Tymczasem zamiast szukać przysłowiowego „kozła ofiarnego”, powinniśmy zapytać o własną drogową wyobraźnię. A raczej jej brak.

Ludzie mają różne fobie. Mamy więc arachnofobie, czyli lęk przed pająkami, awiofobia – przed lataniem,  nyktofobia – przed ciemnością, a popularny lek wysokości, to nic innego jak akrofobia.  Gdy obserwuję to, co dzieje się w europejskich krajach przed świętami, przychodzi  mi na myśl christianofobia.

Mimo że definiujemy siebie jako społeczeństwo nowoczesne, rozwinięte, o szerokich horyzontach myślowych, w naszych głowach ciągle bardzo mocno zakorzenione są stereotypy.

Zwiększenie dostępu do pomocy telefonicznej dla dzieci na całym świecie – to jeden z postulatów Rezolucji uchwalonej przez przedstawicieli linii pomocowych dla najmłodszych ogłaszanej z okazji 23. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

XII Dzień Papieski, który świętować będziemy 14 października, upłynie pod hasłem Jan Paweł II – Papież Rodziny. Jest to okazja do podkreślenia szczególnego miejsca jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie Papieża.

Przedszkolak, który korzysta z Internetu, średnio jednorazowo spędza w nim 45 minut. Fundacja Dzieci Niczyje, wraz z partnerami, opracowała rozwiązania profilaktyczne, które pomogą rodzicom w zapewnieniu bezpieczeństwa kilkuletnim internautom. Pomogą one także w edukacji nt. bezpieczeństwa online już od samego początku przygody z Internetem.

Standardową metodą kradzieży danych jest socjotechnika potencjalna ofiara zostaje zwabiona na zainfekowaną stronę internetową lub podstępnie nakłoniona do otworzenia pliku załączonego do wiadomości e-mail.

17 lipca 2012 roku rusza kampania społeczna „W którym świecie żyjesz?” poświęcona problemowi nadmiernego korzystania z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież. Problemy z koncentracją, senność, gorsze wyniki w nauce, zaniedbywanie obowiązków, pogorszenie relacji ze znajomymi, rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu – mogą to być poważne oznaki, że dziecko przestaje kontrolować czas spędzany w sieci.

Już jutro, 5 lipca, piknikiem w Parku Sowińskiego w Warszawie Sieciaki rozpoczynają siódmą edycję akcji „Sieciaki na Wakacjach”. W tegorocznym cyklu pikników poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z Internetu weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy dzieci.