Pigmeje z Puszczy Kongo tylko na Brave Festival

Muzycy, śpiewacy i tancerze z puszczy równikowej Kongo zaprezentują niezwykłe tradycje. Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka. Zagrają m.in. na bębnach wydrążonych z pnia, a także instrumentach, które służą również do polowania. Na Brave Festival we Wrocławiu – 10-17 lipca 2015.

image

Ich instrumenty zaskakują. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku. Oba te instrumenty na co dzień używane są także na polowaniu. Niezwykłe są również tradycje śpiewu polifonicznego Pigmejów Aka.

Szukałem takiego zespołu przez wiele lat. Pigmeje Aka interesowali mnie ze względu na ich polifonię, inspirowaną głosami deszczowego lasu. To jedna z najbardziej kunsztownych form polifonii na świecie – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor Brave Festival 2015.

Pigmeje Aka żyją w pełnej harmonii z przyrodą. W ich języku słowo „ndima” oznacza las. Różnorodność muzyki, śpiewu i ekspresyjnych tańców, które wykonują jest inspirowana rytmem tropikalnej puszczy. To dla nich także naturalny sposób przeżywania wydarzeń ważnych dla wspólnoty.

image

Na Brave Festival grupa Ndima przedstawi spektakl zatytułowany „Moaka na ndima” („Człowiek i las”). Pigmeje Aka opowiedzą swoją historię i zabiorą widzów do lasów równikowych, ale będzie to przede wszystkim podróż do świata niezwykłej muzyki.
W 2003 roku tradycja ustna ludu Aka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.