Nagrodzono najpiękniejsze sopockie szopki bożonarodzeniowe

Jury pod przewodnictwem sopockiej rzeźbiarki Izabeli Smolany, wybrało najpiękniejsze prace zgłoszone do szóstej edycji konkursu plastycznego Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa. Oryginalne prace z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, np. muszle, drewno, ceramika, papier czy guziki, przygotowały osoby niepełnosprawne z całego województwa.


W Sopocie odbyło się wyjątkowe przedświąteczne spotkanie z twórczością osób niepełnosprawnych intelektualnie. Konkurs Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa już po raz szósty zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy-Ośrodek Adaptacyjny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie.

Szopk i przygotowane przez osoby niepełnosprawne, prezentowały oryginalne połączenie tradycyjnej Szopki Bożonarodzeniowej z elementami zabytkowej oraz współczesnej architektury Sopotu a także elementy morskie. Prace wykonane zostały z różnych materiałów, np. muszle, drewno, ceramika, papier, a nawet guziki i różnymi technikami. Izabela Smolany, sopocka rzeźbiarka, która przewodniczyła jury, podkreśliła, że szopki są w tym roku wyjątkowe, nowatorskie i zachwycają pomysłowością. Jury miało więc trudne zadanie aby wybrać te najpiękniejsze.

I nagrodę otrzymał obraz przestrzenny z tkaniny wykonany przez Ludmiłę Meksiak i Marię Orczyk z Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. II miejsce praca z papieru autorstwa Daniela Balawandera z Warsztatów Terapii Zajęciowej Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) w Słupsku. III nagrodę otrzymała ciekawa szopka w szkatułce wykonana przez Marlenę Krysztofiak z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Łapinie. Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Publiczność nagrodziła pracę zbiorową przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 5 w Sopocie. Jacek Gieorgica z Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, za pracę namalowaną na szkle, otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Sopotu.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, wręczono również specjalne statuetki oraz świece z wosku pszczelego wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy-Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie. Przedświąteczne spotkanie, swoim występem uświetnił Michał Pniewski z ŚDS-OA MOPS Sopot. Przygotowano również słodki poczęstunek.

Celem konkursu Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa jest propagowanie tradycji szopki polskiej oraz zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia a także wspieranie i popularyzacja twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie.