Ruszyła sprzedaż biletów na Brave Festival 2013

„Zaginiony rytm” – pod tym hasłem od 7 do 12 lipca we Wrocławiu odbędzie się 9. edycja Brave Festival – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Przegląd Filmowy prezentujący pierwszy w Polsce cykl filmów poświęconych Kambodży. Właśnie uruchomiono sprzedaż biletów, z których dochód organizatorzy w pełni przekazują na rzecz organizacji charytatywnej ROKPA International- wspierającej najbiedniejsze dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki.

image

Brave Festival to bowiem wydarzenie mające sens. To wydarzenia, którego głównym celem jest pomoc.

– Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości – mówi Grzegorz Bral, dyrektor festiwalu. To festiwal, który ma pomóc tym, którzy mają odwagę kultywować swoje tradycje, a także ratujący tych najmłodszych. Dzieci, które zyskują dzięki wsparciu ROKPY dach nad głową, dostęp do edukacji i godny start w dorosłe życie.

W trakcie tegorocznej edycji doświadczymy tradycji muzycznych z różnych stron świata, m. in. z Korei, Burundi, Indii, Maroka, RPA i Tanzanii, które dzięki izolacji od globalnej cywilizacji przetrwały do dziś w swoim pierwotnym, nienaruszonym stanie.

image

Wśród artystów tegorocznej edycji znajdzie się między innymi 12-osobowa grupa Królewskich Bębniarzy z Burundi. Ich występ to wulkan energii, a samo widowisko cechuje niezwykła precyzja, siła i zręczność. Na tradycyjnych bębnach karyenda wybijają aż 41 różnych rodzajów rytmów, za którymi kryje się społeczny koncept – szacunek, pokój czy uznanie. Część spektakli będzie się w plenerze, w okolicach Odry. Do Wrocławia przyjedzie również grupa Cheongbae z Korei, której występy łączą w sobie rytuał, szamańską muzykę i taniec. Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert 10-osobowego chóru Ngqoko, złożonego z kobiet z plemienia Xhosa z Republiki Południowej Afryki, wykonującego tradycyjne pieśni umngqokolo w unikatowej technice śpiewu gardłowego. Tegorocznej edycji Brave Festival towarzyszyć będą spektakle plenerowe w okolicach Odry.

Na zakończenie festiwalu usłyszymy jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich – Hourię Aïchi. Artystka wystąpi w towarzystwie francuskiego zespołu L’Hijâz’Car z magnetyzującym projektem muzycznym będącym fuzją tradycyjnych pieśni ludu Berber Shawiya pochodzącego z północno-wschodniej Algierii oraz eksperymentalnych brzmień muzyki improwizowanej i współczesnej, czerpiącej z wpływów kultury śródziemnomorskiej.

W ramach Brave Festival odbędzie się również 8. Przegląd Filmowy prezentujący szereg filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce kulturowo-antropologicznej. W tym roku oprócz rozwinięcia tematu przewodniego w ramach cyklu Brave Context oraz przybliżenia sylwetek niezwykłych ludzi w ramach cyklu Brave People Doc, program skupi się na Kambodży – kraju próbującym odzyskać swój własny, właściwy tylko sobie, a odebrany mu brutalnie rytm. Tegoroczny Brave Focus będzie to pierwszy w Polsce cykl filmowy poświęcony właśnie tej części świata.

Sprzedaż karnetów na wydarzenia Brave Festival ruszy 4 czerwca. Zarówno bilety, jak i karnety będą do nabycia w punktach sieci TicketPRo oraz drogą internetową na www.tickets.bravefestival.pl. Od 1 do 12 lipca bilety będzie można kupować bezpośrednio w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57, w godzinach od 10:00 do 19:00). Z kolei bilety na seanse filmowe w ramach 8. Przeglądu Filmowego są już dostępne również w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.