Diamanda Galás oraz premiera kooperacji: L.U.C & Motion Trio na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Diamanda Galás – właścicielka jednego z najbardziej oryginalnych i niezwykłych kobiecych wokali ostatnich dziesięcioleci oraz L.U.C i Motion Trio w polskiej kooperacji roku to kolejne gwiazdy 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (18-28 lipca) we Wrocławiu. Oba koncerty odbędą się w Klubie Festiwalowym w Arsenale.

imageObdarzona rozciągającym się na trzy i pół oktawy głosem Diamanda Galás będzie kolejną z gwiazd sceny muzycznej 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Diamanda to kilka wcieleń w jednej osobie – wokalistka, śpiewaczka operowa, wirtuozka fortepianu, kompozytorka, performerka, artystka multimedialna i audiowizualna. Charakterystyczne są dla niej płynne przejścia, od operowych wokaliz poprzez szeroką gamę pełnych emocjonalności zawodzeń, tajemniczych pomruków, teatralnych szeptów i szaleńczych wrzasków, aż po sferę radykalnego wokalnego eksperymentu, w którym nie ma ona sobie równych. Swoim głosem zabiera słuchacza w podróż do krainy pierwotnych instynktów, gdzie nie ma miejsca na intelektualną analizę i klasyczne postrzeganie piękna. W swojej twórczości często podejmuje tematy kontrowersyjne i niepopularne jak choćby nietolerancję czy wszelkie formy niesprawiedliwości społecznej. Współpracowała m.in. z jednym z najważniejszych awangardowych kompozytorów XX wieku Iannisem Xenakisem, z reformatorem jazzowej formuły Johnem Zornem, z Johnem Paulem Jonesem – basistą legendarnego rockowego zespołu Led Zeppelin czy też z jedną z najciekawszych formacji synth-popowych – grupą Erasure. W Arsenale wystąpi 27 lipca.

 

Z kolei 23 lipca zobaczymy koncertową premierę albumu „Nic się nie stało” – wspólnego dzieła Łukasza Rostkowskiego L.U.Ca – artysty, producenta i performera oraz akordeonowego Motion Trio. To jedna z najbardziej zaskakujących kooperacji tego roku na rynku muzycznym. Płyta „Nic się nie stało” jest opowieścią o harmonii i jej poszukiwaniu – zarówno w aspekcie muzycznym, jak i filozoficzno-życiowym. L.U.C to artysta spajający różne technologie i dziedziny sztuki w jeden spójny przekaz, to szalony konceptor, raper i performer grywający zarówno w autobusach, halach kotłów grzewczych, hutach jak i w filharmoniach czy muzeach. Na swoim koncie ma 8 albumów z pogranicza nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki i klasyki, liczne nagrody (w tym Paszport Polityki) i wyśmienite kooperacje. Motion Trio to uwielbiani za granicą polscy mistrzowie akordeonu, protoplaści odrodzenia tego niedocenianego instrumentu. Za swój siedemnastoletni kunszt artystyczny uznawani zarówno w Europie, jak i Azji czy Ameryce. Współpracują m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Bobby McFerrinem i Leszkiem Możdżerem. Nagrali dziewięć płyt.

W Arsenale zobaczymy również Mike’a Pattona z projektem Tomahawk na jedynym koncercie w Polsce oraz Mikołaja Trzaskę z zespołem, który zaprezentuje muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego.