AVANT ART FESTIVAL

Rozpoczęły się zapisy na autorskie dyktando-performens, laureata Paszportu Polityki Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Z tekstem dyktanda może zmierzyć się każdy kto zarejestruje się na stronie www.rymoliryktando.pl. Cykliczna już impreza, organizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, przemieszczać się będzie po całej Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się 24 listopada w łódzkiej Wytwórni Filmów. L.U.C nie ujawniają jeszcze klimatu i scenerii w jakiej podyktowany zostanie tekst. Wiemy jednak, że wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję i radio, a zwycięzca otrzyma nagrodę wysokości 10.000 zł. Nagrodzone będzie także drugie i trzecie miejsce.

3 października rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów organizowany przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Jesteśmy po pokazach „Cesarskiego cięcia” Teatru ZAR, a już w środę 10 października odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu – premiera polskiej wersji „Mauzera”w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa.

37. edycja Krakowskich Reminiscencji Teatralnych rozpocznie się od dużej dawki bioartu. Zaskakujące prezentacje, filmy, w których bohaterami są bakterie, grzyby czy rośliny oraz kolacja performatywna, to główne wydarzenia 05.10. W kolejnych dniach festiwalowych napięcie będzie tylko rosnąć.

Już dziś, 2 października, we Wrocławiu rusza 5. AVANT ART FESTIVAL – największe w Polsce święto niemieckiej muzyki i sztuki. Koncertem otwarcia w Imparcie będzie wspólny występ Defibrillator i Petera Brotzmanna – tytana free jazzu. Wcześniej zobaczymy światową prapremierę polsko-niemieckiej koprodukcji Nanoschlaf meets Lorenc/Szatarski/ Hewelt. Z kolei w Helios Nowe Horyzonty projekcją We Built This City rozpocznie się AVANT ART FILM – przegląd niemieckich filmów o muzyce. W BWA Awangarda odbędzie się natomiast „Czytanie w ciemnościach” z Ritą Baum. Festiwal potrwa do 7 października.

Zbliża się najbardziej pozytywna wystawa jesieni na Śląsku! Galeria Plastyka wraz z Galerią Na Poziomie już po raz drugi łączą siły w celu promocji sztuki. Tym razem bohaterem wystawy będzie geodeta, paralotniarz i artysta w jednym Marek Szczepanik. Wernisaż Pejzaż duszą malowany już 28 września o godz. 16.00 w Galerii na Poziomie.

Nagrodzony aż trzema prestiżowymi nagrodami na Fringe Festival w Edynburgu spektakl Pieśni Leara już 28 września będzie miał swoją polską premierę we Wrocławiu. Warto zobaczyć sztukę, o której zagraniczni krytycy napisali, że już teraz spektakl ten przeszedł do legendy*.

Już 17 września rozpocznie się sprzedaż biletów na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów organizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona, warto więc jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu zagwarantować sobie miejsce na spektakle najgłośniejszych nazwisk teatralnych świata, takich jak: Terzopoulos, Barba czy Hermanis.

Wraz z festiwalem AVANT ART (2-7 października), we współpracy z Helios Nowe Horyzonty, we Wrocławiu ruszy 1. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce. W nawiązaniu do tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie sześć dokumentów o muzyce i artystach z Niemiec. Narodziny techno i elektroniki, czasy enerdowskiego punk-rocka, berliński underground czy Klaus Nomi – odkrycie Davida Bowie to tylko niektóre hasła przeglądu, przygotowanego przez AVANT ART jako uzupełnienie dźwiękowego oblicza festiwalu i jeden z kluczowych elementów festiwalowej przestrzeni dla kultury. Ukoronowaniem przeglądu będzie koncerto-performance w wykonaniuwizjonera perkusjonaliówFM Einheita.

5 września, rusza sprzedaż biletów i karnetów na koncerty 5. AVANT ART FESTIVAL, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 2-7 października pod hasłem Niemcy

Gdy wziąłęm do ręki „Cel snajpera” – książkę wydaną przez Znak – pomyślalem sobie: „Jak ja nie lubię wojska”. Kojarzą mi się zazwyczaj z bandą umorusanych facetów, którzy nie grzeszą intelektem, a jedyne co umieją, to biegać po poligonie. Tymczasem książka ta porządkuje pewne sprawy…